Макроекономічний огляд

На початку квітня Україна отримала кредити від Міжнародного валютного фонду та Європейського Союзу загальним обсягом USD 1,6 млрд. Це дало змогу наростити міжнародні резерви до рівня USD 16,7 млрд. За нашими оцінками, рівень достатності міжнародних резервів України збільшився до 3,5 місяця майбутнього імпорту, що є максимальним показником з вересня 2014 року. Національний банк України продовжує поповнювати резерви, здійснюючи придбання надлишків валюти на міжбанківському ринку.

Індекс споживчих цін у березні збільшився на 1,8%. Таким чином, показник інфляції у річному вимірі прискорився з 14,2% до 15,1%. Водночас ми не очікуємо на подальше прискорення інфляційної тенденції та вважаємо, що зафіксований у березні рівень 15% стане максимумом інфляції у 2017 році, після якого вже у квітні почнеться сповільнення інфляційного тренду (поточні дані щодо цінової ситуації вказують на можливість сповільнення інфляції у квітні до 12% та навіть менше). Зауважимо, що показник інфляції на кінець минулого місяця є суттєво нижчим за очікування Національного банку України, які він оприлюднив на початку 2017 року. Це сприятиме подальшим крокам центробанку щодо зниження процентних ставок та валютної лібералізації.

Динаміка середнього розміру оплати праці в Україні залишається високою завдяки різкому підвищенню мінімальної заробітної плати та перегляду ставок окладів для працівників державного сектору економіки із початку 2017 року. У лютому 2017 року річний темп зростання середньої заробітної плати становив 35,4% у річному вимірі та 18% у реальному вимірі, тобто з урахуванням інфляції. Очевидно, що основну частку цього високого показника зростання середньої зарплати формують працівники із невисоким рівнем доходів. Тимчасом у багатьох галузях із традиційно високим рівнем оплати праці динаміка зростання середніх зарплат сповільнюється вже кілька місяців поспіль. Ще однією важливою рисою поточного стану ринку праці є високий рівень безробіття, який тримається понад 9% та навіть має тенденцію до збільшення.

Ми зберігаємо прогноз помірного економічного зростання у 2017 році з очікуваним збільшенням реального ВВП на 2%. Ключовим чинником зростання економіки цього року буде відновлення споживчого попиту в Україні.

У короткостроковій перспективі (II квартал 2017 року) очікуємо стабільний обмінний курс гривні на валютному ринку із надлишком пропозиції іноземної валюти, що забезпечуватиметься сезонно низьким імпортом та підтриманням доволі високих цін на експортовану Україною продукцію гірничо-металургійного комплексу.