Інтернет-банкінг
Інтернет-банкінг
Приватним особам
МСБ
Корпорпораціям

Зростання ВВП України перевищило 3% вперше за 7 років

Згідно попередньої оцінки Державної служби статистики, реальний валовий внутрішній продукт (ВВП) України у IV кварталі 2018 року зріс на 3,4% у річному вимірі. Під кінець року відбулося суттєве прискорення зростання виробництва у аграрному секторі (передусім за рахунок рекордного врожаю кукурудзи). Проте водночас погіршилася динаміка переробної промисловості, яка відновила спад через слабкі показники багатьох галузей, особливо металургії та машинобудування.

За нашими оцінками, зростання української економіки за підсумками 2018 року становило 3,3%. Це найвищий темп зростання за останні 7 років. Проте це досі менше за зростання світової економіки (що у 2018 році оцінюється як 3,7%) та суттєво відстає від темпів розвитку країн, що розвиваються (в середньому вони зростають у діапазоні 4-5% на рік). Для того, аби тільки відновити обсяг ВВП 2013 року в порівнянних цінах, Україні знадобиться ще три роки зростання такими ж темпами.

Але варто зазначити, що зовнішні умови для зростання української економіки вже не такі добрі, як торік. У світовій економіці спостерігається невелике сповільнення темпів зростання, яке вже сьогодні спостерігається поміж деяких значущих торгівельних партнерів України (Туреччина, Китай, Польща). Що більше, на таких важливих для України ринках як сталевий запроваджено низку протекціоністських заходів, що супроводжується зниженням цін на продукцію українського експорту. У січні 2019 році експортні ціни на український метал були на 20% нижчими, аніж за рік до того. Відповідно, цього року Україна не зможе отримати того позитивного поштовху від зовнішніх ринків, як це було у попередні два роки. Ми очікуємо, що це призведе до сповільнення зростання реального ВВП України до 2,9% у 2019 році.

Зростання реального ВВП України та світу, %

Сповільнення економічного зростання не має стати завадою для збереження фінансової стабільності в Україні. Великий обсяг виплат за валютними боргами держави у 2019 році може бути покрито виконанням нової програми співпраці з Міжнародним валютним фондом та пов’язаним фінансуванням. Негативний ефект від зниження цін на метали віднедавна компенсовано зниженням світових цін на нафту, що обмежить темпи зростання українського імпорту, а отже обмежить і розширення дефіциту зовнішньої торгівлі.

Станом на середину лютого 2019 року обмінний курс несуттєво коливається близько тих самих значень, де він перебував і у лютому 2018 року, і у лютому 2017 року, та навіть у лютому 2016 року. Інфляція поступово вщухає: її останнє значення становить 9,2%, але ще рік тому інфляція становила 14,1%. Успішний досвід застосування виважених підходів до фіскальної та монетарної політики у 2018 році дає підстави сподіватися, що стабільність фінансового ринку буде збережено і посилено.

Facebok Messenger
Telegram
Viber
Йде розмова
Skype дзвінок
Альфа чат