Макроекономічний огляд: Україна рефінансує борги

У червні на ринку державних зобов’язань України відбулося дві визначні події. Головною з них стало розміщення 7-річних єврооблігацій у обсязі 1 млрд. євро. Незважаючи на тривалу паузу у співпраці з міжнародними фінансовими організаціями, Україна змогла знайти «вікно прояснення» на ринку та вчасно вийти із розміщенням (два місяці тому це видавалося фантастикою в принципі).

Найважливішим наслідком цієї події стане рефінансування наступного (та останнього у цьому році) піку виплат за зовнішніми боргами, що припадає на вересень. Відповідно до наших розрахунків, у червні золотовалютні резерви відновлять зростання та знову перевищать 20 млрд. доларів США після нетривалого скорочення на тлі попереднього піку боргових платежів у травні.

Графік платежів за суверенними єврооблігаціями України, млрд. дол. США

Вибір євро у якості валюти розміщення цілком природний для України. Розвиток торгівельно-економічної співпраці з Європейським Союзом, перспективи надходження допомоги від останнього дають підстави очікувати, що валютний ризик за парою долар-євро буде хеджовано майбутніми надходженнями за платіжним балансом. Насправді, досить дивно, що вже багато років Україна не виходила на ринок запозичень у євро, хоч він і є значно вужчим за доларовий.

Другою подією червня було дебютне розміщення на аукціоні Мінфіну у вівторок 11 червня гривневих облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) із погашенням у лютому 2025 року. Цей випуск ОВДП мав великий успіх серед іноземних інвесторів, адже фіксація процентної ставки на рівні 15,85% річних більш як на 5 років є дуже привабливою пропозицією.

Безумовно, у короткостроковій перспективі це сприятиме збільшенню іноземних вкладень у ОВДП (а відповідно і пропозиції іноземної валюти), а також розширенню глибини ринку українських облігацій. Проте для України такі запозичення несуть із собою ризики збільшення боргового навантаження (через високі видатки на обслуговування), а також підриву довіри до монетарної політики. Тому наступним напрямом роботи Мінфіну має стати ринковий діалог з інвесторами щодо зниження ставки доходності запозичень.