Макроекономічний огляд

Пожорсткішання монетарної політики змінило короткострокову тенденцію на валютному ринку та призвело до укріплення гривні. Це класичний «підручниковий» приклад зв’язку між процентними ставками та обмінним курсом у контексті міжнародного руху капіталу.

На початку 2018 року тривало послаблення національної грошової одиниці, і у другій половині січня обмінний курс гривня-долар наблизився до позначки 29. Традиційний зимовий сезон слабкої гривні було підживлено масштабним витрачанням бюджетних коштів наприкінці року: дефіцит Зведеного бюджету за останній місяць 2017 року становив рекордні 76 млрд. грн. (у тому числі 53 млрд. грн. за Державним бюджетом та майже 23 млрд. грн. за місцевими бюджетами).

Реагуючи на цю ситуацію та викликане нею посилення інфляційних ризиків, Національний банк збільшив облікову ставку одразу на 150 базисних пунктів до 16% річних. Після цього стрімко зріс інтерес іноземних портфельних інвесторів до українського ринку. Наразі у світовій фінансовій системі наявна велика кількість вільних грошей для інвестування, проте рівень доходності на багатьох ринках країн, що розвиваються, суттєво знизився. Україна на цьому тлі стала однією з небагатьох можливостей отримати високу доходність.

Відповідно, на останніх первинних аукціонах з розміщення Міністерством фінансів України облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) основними покупцями були нерезиденти, які одразу продавали іноземну валюту на міжбанківському валютному ринку, аби придбати ОВДП в українській валюті. Це суттєво змінило кон’юнктуру валютного ринку наприкінці січня – на початку лютого та не тільки посилило українську валюту до 27 грн./долар станом на 9 лютого, а й дало НБУ змогу придбати суттєві обсяги валюти для поповнення золотовалютних резервів.

Проте інвестиції іноземців у ОВДП не є чинником тривалої дії. Їхній поточний попит на українські цінні папери вже великою мірою задоволений, і у наступні вівторки (день проведення аукціонів з продажу ОВДП) очікувати повторення таких же потужних подій не варто. Що більше, у майбутньому тепер існує ризик одномоментного виведення коштів нерезидентів із України у разі погіршення ситуації. В такому разі вплив на валютний ринок буде протилежним.

Тимчасом інфляція в Україні залишається високою. За січень індекс споживчих цін зріс на 1,5%, а інфляція у річному вимірі прискорилася до 14,1%. Найпотужніший внесок до інфляції за останній рік забезпечили такі товарні групи як м’ясна продукція, алкогольні та тютюнові вироби, фрукти та нафтопродукти.