Макроекономічний огляд

Зовнішні ринки знову посміхаються Україні, проте є загроза світової торгівельної війни

Кон’юнктура світових ринків залишається сприятливою для України. На початку 2018 року експортні ціни на українські сталеві вироби повернулися на рівень кінця 2013 року, тобто у діапазоні 500-600 доларів за тонну для базових товарних позицій. З цього рівня ціни на метал падали удвічі у 2014-2015 роках, суттєво посиливши економічну кризу та девальвацію гривні у той період.

Тепер місячні обсяги експортної виручки України від продажу металопродукції знову перевищують 1 млрд. доларів. Для порівняння: у 2016 році середньомісячні обсяги експорту сталевої продукції з України становили лише близько 660 млн. доларів.

У останні два місяці відбулося помірне підвищення цін на іншу велику складову українського експорту – зернові культури, які також сильно подешевшали у 2014-2015 роках. Ціни на пшеницю та кукурудзу за останні два місяці зросли у середньому більш як на 10%.

Ціни на ключові сировинні товари (грудень 2013 р. = 100)

Проте на цьому сонячному горизонті з’явилася і велика хмара. Сполучені Штати Америки щойно запровадили протекціоністський захід у вигляді мита 25% на всі сталеві вироби походженням з-поза регіонального торгівельного блоку NAFTA (Канада, Мексика, США).

Для України прямий вплив цього рішення дуже малий, тому що роль США у експорті нашої сталевої продукції невисока, у тому числі через досі наявні торгівельні обмеження з того боку. Утім, блок NAFTA є одним із ключових світових імпортерів чорних металів. Відповідно, найбільші постачальники сталі до США (такі як Європейський Союз чи Південна Корея) стикнуться із суттєвими проблемами для власних виробників.

Це може викликати «ефект доміно», коли вже ці країни для захисту власних інтересів почнуть запроваджувати нові торгівельні обмеження або субсидії для власних виробників. Такий перебіг подій, своєю чергою, може призвести до зниження світових цін та/або погіршення позицій українського металу на традиційних для нього ринках Європи, Північної Африки та Азії. Тому подальші тенденції української економіки (та валютного ринку) упродовж найближчих 12 місяців великою мірою залежать від того, чи вдасться світу домовитися уникнути нової хвилі торгівельних війн.

Facebok Messenger
Telegram
Viber
йде розмова
Skype дзвінок
Альфа чат