Інтернет банкінг
Інтернет банкінг
Інтернет банкінг
Інтернет банкінг

Макроекономічний огляд

Економічне зростання у ІІ кварталі 2018 року прискорилося до 3,8%. Це найшвидший темп зростання реального ВВП за посткризовий період, якщо не брати до уваги аномалію останнього кварталу 2016 року (коли великий врожай кукурудзи сформував зростання на 4,6%). Динаміка внутрішнього попиту залишалася потужною. Особливістю другого кварталу було стрімке прискорення у державному споживанні, яке зросло на 11% рік-до-року у реальному вимірі. Динаміка інвестицій сповільнилася, але все одно залишалася високою: 14% рік-до-року. Обсяг ВВП у річному вимірі сягнув 3,2 трлн. грн. або 122 млрд. доларів США (для порівняння, у 2015 році ВВП України скоротився до 91 млрд. доларів США).

Незважаючи на очікуваний порівняно високий показник збільшення економіки у середині 2018 року, подальше стале прискорення економічного зростання наразі залишається сумнівним. Багато чинників зростання у останні роки, таких як  збільшення світових цін на сировинні товари, відновлення реальних наявних доходів населення в Україні, нарощування державних видатків, втрачають потужність. Прогнози більшості аналітиків ринку включно з нами вказують на невелике сповільнення економічного зростання у 2019 році.

Інфляція продовжує сповільнюватися. У липні-серпні темп зростання індексу споживчих цін (ІСЦ) скоротився ще на 1 відсотковий пункт до 9% у річному вимірі. Це завдячує щедрому врожаю фруктів і овочів, адже саме ціни на ці два види товарів відіграють визначальну роль для показника інфляції в Україні в цей період року.

Натомість у липні відновився потужний девальваційний тиск на гривню. На початку вересня девальвацію було зупинено скороченням гривневої ліквідності на ринку, у тому числі завдяки жорсткій монетарній політиці Національного банку України. Станом на середину вересня котирування пари гривня-долар на міжбанківському валютному ринку перебували у діапазоні 28,00-28,20, тобто на тому рівні, яким було завершено 2017 рік.

Ключовим чинником такого раннього початку сезону ослаблення національної валюти (зазвичай це серпень-вересень) стали побоювання ринку щодо неспроможності України забезпечити рефінансування зовнішнього державного боргу на 2019-2020 роки. Оскільки Україна досі не може залучити таке фінансування, але має здійснювати виплати за державним боргом, у липні-серпні міжнародні резерви НБУ скоротилися нижче комфортного рівня, який визначається як еквівалент 3 місяців майбутнього імпорту товарів і послуг. У вересні-листопаді щомісячні обсяги виплат за державними боргами у іноземній валюті становлять понад 700 млн. доларів США, що означатиме подальше скорочення резервів і загрозу погіршення платоспроможності України у разі відсутності нових запозичень.

Тому визначальним для подальшої динаміки обмінного курсу української валюти буде спроможність України забезпечити зовнішнє фінансування. В цьому контексті підставою для оптимізму є візит місії Міжнародного валютного фонду у перші тижні вересня із обговоренням компромісних рішень щодо визначення внутрішніх цін на газ, підготовка збалансованого проекту Державного бюджету на 2019 рік, а також підтвердження намірів розпочати нову програму з МВФ після завершення поточної у 2019 році.

Графік виплат за державним боргом України в іноземній валюті, млрд. дол. США

Facebok Messenger
Telegram
Viber
йде розмова
Skype дзвінок
Альфа чат