Макроекономічний огляд

Національний банк України вдруге поспіль ухвалив рішення про підвищення облікової ставки на 100 базисних пунктів до 14,5% річних. Ключовою причиною підвищення є хронічне перевищення інфляційної тенденції над прогнозною. За нашими оцінками, цільовий коридор зростання індексу споживчих цін на кінець 2017 року (6-10%) буде перевищено майже на 4 відсоткових пункти. Ми також очікуємо, що упродовж більшої частини 2018 року показник інфляції у річному вимірі буде триматися над позначкою 10%, що означає дуже високу імовірність невиконання цільового діапазону інфляції на кінець 2018 року (4-8%). Наслідком підвищення облікової ставки буде підвищення ринкових ставок для гривневих інструментів.

Верховна Рада ухвалила Закон про Державний бюджет на 2018 рік. Головний фінансовий документ України на наступний рік сплановано із помірним дефіцитом 81,8 млрд. грн. (2,4% ВВП). Зростання доходів та видатків відносно планових показників Держбюджету-2017 становить в середньому 18%, що загалом співставне із очікуваним нами зростанням номінального ВВП України більш як на 16%.

Серед ключових податкових змін варто зазначити підвищення акцизного збору з тютюнових виробів на 30%, відмову від відшкодування ПДВ для експортерів насіння олійних рослин (суттєвий вплив на український ринок сої та ріпаку), можливість розстрочки сплати ПДВ з імпорту машин та обладнання на 24 місяців, понижену ставка рентної плати для нових газових свердловин.

Збільшення мінімальної зарплати (із 3200 до 3723 грн.) становить лише 16% (тобто дорівнює очікуваному зростанню ВВП у гривні) після середньорічного зростання на 123% у 2017 році. Проте наразі на вищому політичному рівні вже лунають заяви про збільшення цього показника пізніше у 2018 році до понад 4000 грн. Нагадаємо, що згідно середньострокового плану Міністерства фінансів, мінімальну зарплату вже заплановано збільшити до 4173 грн. з початку 2019 року. Очевидно, що цей показник традиційно стає елементом політичної агітації, і увага до нього зростає напередодні виборів, запланованих на 2019 рік.

В Україні вкотре подовжено мораторій на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення. Після ухвалення Земельного кодексу земля мала стати справжнім економічним ресурсом ще у 2005 році, але тоді було обрано шлях перманентного омертвіння земельного капіталу під виглядом тимчасової неготовності до впровадження ринку землі.