Макроекономічний огляд

Згідно попередньої оцінки Державної служби статистики, валовий внутрішній продукт України у ІІІ кварталі 2017 року збільшився на 2,1% рік-до-року. Таким чином, українська економіка підтримує стабільні 2-відсоткові темпи економічного зростання. Ми очікуємо, що у останньому кварталі цього року зростання сповільниться через менший порівняно з минулорічним урожай пізніх сільськогосподарських культур. За нашим прогнозом, зростання української економіки за підсумками 2017 року становитиме 2,2%.

Таким чином, економіка України завершує вже другий рік економічного зростання темпом трохи більше 2% після гострої кризи 2014-2015 років. Це дуже повільний темп відновлення. Так, за підсумками 2017 року кумулятивне зменшення обсягів економіки у реальному вираженні до рівня 2012-2013 років ще становитиме 12%. Водночас світова економіка цього року зросте більш як на 3%, тобто у півтора рази швидше економіки України. Відповідно, і без того невелика роль економіки України у світових масштабах продовжує скорочуватися.

З огляду на посилення інфляційних ризиків Національний банк України у жовтні підвищив облікову ставку на 1 відсотковий пункт до рівня 13,5% річних. На практиці це означатиме припинення тенденції до планомірного зниження процентних ставок в економіці, що тривала останнім часом.

Тимчасом інфляція нарешті стала поступово сповільнюватися. Якщо у вересні річне зростання індексу споживчих цін становило 16,4%, то у жовтні вже 14,6%. Це пов’язано передусім з тим, що з моменту минулорічного підвищення тарифів на послуги газо- та теплопостачання для населення минув понад рік, і цей факт вже не враховується у поточному показнику інфляції в річному вимірі (тобто зростання цін за останні 12 місяців). Так, у жовтні річна інфляція за компонентою «послуги ЖКГ» сповільнилася до 15,2% після 23,2% у вересні.

Проте процес подальшого сповільнення інфляції не буде таким спритним, як може здаватися із порівняння показників вересня та жовтня. Зокрема, ми очікуємо, що зростання індексу споживчих цін за підсумками 2017 року становитиме 13,8%, тобто майже на півтора відсоткових пункти вище, ніж у 2016 році.

Тимчасом золотовалютні резерви України сягнули чергового посткризового максимуму. На кінець жовтня їхній обсяг становив 18,7 млрд. доларів США. За класичним мірилом достатності резервів це еквівалентно 3,6 місяця майбутнього імпорту, що є високим показником. Проте подальша перспектива нарощування валютних запасів країни неясна. У найближчі місяці Україна має здійснити суттєві платежі за зовнішніми боргами (у жовтні була пауза у боргових платежах). Боргове навантаження у 2018 році також є суттєвим. Тому без відновлення співпраці країни з Міжнародним валютним фондом скоро знову почнеться скорочення золотовалютних резервів, що може принести загрози у більш довгостроковій перспективі.