Макроекономічний огляд

У березні почалося очікуване сповільнення інфляції. Річний темп зростання індексу споживчих цін (ІСЦ) скоротився до 13,2% після 14% у лютому. Зокрема, це пов’язано з тим, що з моменту останнього підвищення тарифів на електроенергію для побутових споживачів минуло більше року, тому воно і «випало» з річної інфляції. Проте інфляція все одно залишається стійкою, і за підсумками року, найімовірніше, перевищуватиме 10%, незважаючи на очікуване подальше сповільнення.

У відповідь на сповільнення інфляції та покращення кон’юнктури валютного ринку Національний банк України припинив пожорсткішання монетарної політики, яке він досі здійснював шляхом підвищення процентної ставки. У квітні облікову ставку НБУ було збережено на рівні 17% річних. У разі позитивного перебігу подій, у тому числі прогресу за програмою з Міжнародним валютним фондом, а також у разі уникнення Україною інших інфляційних ризиків, у найближчі місяці можливе повернення регулятора до практики обережного зниження облікової ставки.

Тимчасом триває пожвавлення економічної активності. У І кварталі 2018 року НБУ здійснив чергове дослідження настроїв українських підприємств. Розрахований на підставі докладних опитувань індекс ділових очікувань сягнув позначки 120,6 пункту. Варто зазначити, що значення індексу понад 100 пунктів вказують на подальше економічне зростання, а зафіксований нині результат взагалі є найкращим з 2011 року. Український бізнес покращив очікування практично у всіх вимірах діяльності – від планів щодо обсягів реалізації продукції до намірів щодо інвестицій і найму працівників.

Індекс ділових очікувань у 2010-2018 роках