Макроекономічний огляд

У квітні на валютному ринку зберігалася сприятлива ситуація для української валюти. У ІІ кварталі традиційно обсяги імпорту є найнижчими порівняно з іншими кварталами року, і поточний рік не стане винятком. Тимчасом українські експортери отримали додаткову виручку за рахунок збільшення обсягів поставок (це стосується агропромислового комплексу, на який припадає третина українського експорту) та зростання цін у попередні півроку (гірничо-металургійний комплекс, що забезпечує майже чверть експорту України).

За підсумками квітня українська валюта на міжбанківському ринку укріпилася на 1,7% до долара США. Національний банк наприкінці квітня активізував викуп іноземної валюти з ринку на поповнення золотовалютних резервів країни.

Проте зазначимо і негативні тенденції останніх місяців для українського експорту. По-перше, це вимушена зупинка частини виробництв у гірничо-металургійному комплексі та зростання потреб у імпорті вугілля. По-друге, у квітні цінова кон’юнктура на ринках залізорудної сировини та сталі помітно погіршилася. До того ж відновлення внутрішнього попиту в Україні формує додатковий попит на імпортні товари.

Заважаючи на це, ми очікуємо на повернення девальваційного тиску на гривню у ІІІ кварталі 2017 року. Водночас завважимо, що цей тиск буде помірним і контрольованим, а очікуваний показник девальвації за підсумками 2017 року за базовим прогнозом зберігається на рівні 6-7%. Для порівняння, 2014 року українська валюта девальвувала на 49%, 2015 року ще на 34%, а у минулому році темп знецінення гривні до долара США сповільнився до менш як 12%.

Тимчасом відновлення української економіки триває. Зростання обороту роздрібної торгівлі прискорилося у березні до 8,7% у річному вимірі. Більшість галузей (за винятком промислових секторів, що зазнали вимушеної зупинки виробництв у лютому-березні) мають доволі жваві темпи зростання обсягів виробництва. Індекс ділових очікувань, що його розраховує Національний банк України на підставі опитування кількох сотень українських підприємств, у І кварталі збільшився майже на 5 пунктів до 113,3 (значення індексу понад 100 вказують на переважання серед бізнесу оптимізму щодо майбутніх 12 місяців діяльності). Особливо суттєво покращилися очікування щодо продажів та фінансового стану підприємств.

Facebok Messenger
Telegram
Viber
йде розмова
Skype дзвінок
Альфа чат