Макроекономічний огляд

У квітні на валютному ринку зберігалася сприятлива ситуація для української валюти. У ІІ кварталі традиційно обсяги імпорту є найнижчими порівняно з іншими кварталами року, і поточний рік не стане винятком. Тимчасом українські експортери отримали додаткову виручку за рахунок збільшення обсягів поставок (це стосується агропромислового комплексу, на який припадає третина українського експорту) та зростання цін у попередні півроку (гірничо-металургійний комплекс, що забезпечує майже чверть експорту України).

За підсумками квітня українська валюта на міжбанківському ринку укріпилася на 1,7% до долара США. Національний банк наприкінці квітня активізував викуп іноземної валюти з ринку на поповнення золотовалютних резервів країни.

Проте зазначимо і негативні тенденції останніх місяців для українського експорту. По-перше, це вимушена зупинка частини виробництв у гірничо-металургійному комплексі та зростання потреб у імпорті вугілля. По-друге, у квітні цінова кон’юнктура на ринках залізорудної сировини та сталі помітно погіршилася. До того ж відновлення внутрішнього попиту в Україні формує додатковий попит на імпортні товари.

Заважаючи на це, ми очікуємо на повернення девальваційного тиску на гривню у ІІІ кварталі 2017 року. Водночас завважимо, що цей тиск буде помірним і контрольованим, а очікуваний показник девальвації за підсумками 2017 року за базовим прогнозом зберігається на рівні 6-7%. Для порівняння, 2014 року українська валюта девальвувала на 49%, 2015 року ще на 34%, а у минулому році темп знецінення гривні до долара США сповільнився до менш як 12%.

Тимчасом відновлення української економіки триває. Зростання обороту роздрібної торгівлі прискорилося у березні до 8,7% у річному вимірі. Більшість галузей (за винятком промислових секторів, що зазнали вимушеної зупинки виробництв у лютому-березні) мають доволі жваві темпи зростання обсягів виробництва. Індекс ділових очікувань, що його розраховує Національний банк України на підставі опитування кількох сотень українських підприємств, у І кварталі збільшився майже на 5 пунктів до 113,3 (значення індексу понад 100 вказують на переважання серед бізнесу оптимізму щодо майбутніх 12 місяців діяльності). Особливо суттєво покращилися очікування щодо продажів та фінансового стану підприємств.