Рефінансування зовнішнього боргу забезпечить стабільність у 2019 році

Головною подією грудня стало відновлення активної співпраці України з міжнародними фінансовими організаціями. Напередодні завершення року держава отримує пільгові запозичення в обсязі близько 3 млрд. доларів від Міжнародного валютного фонду, Світового банку та Європейського Союзу.

Це дасть змогу відновити золотовалютні резерви до 20 млрд. доларів та підготуватися до великих виплат за валютними боргами держави у 2019 році, які сумарно становлять понад 9 млрд. доларів (3,6 млрд. доларів за валютними ОВДП на внутрішньому ринку, решта – зовнішній борг, який наразі складно та дуже дорого рефінансувати на ринкових умовах).

Таким чином, побоювання фінансового ринку щодо спроможності держави вчасно розраховуватися за боргами у короткостроковій перспективі знято з порядку денного. Передусім, це важлива новина з погляду збереження системної стабільності валютного ринку.

Національний банк України зупинив стадію пожорсткішання монетарної політики: облікова ставка на рівні 18% річних залишиться принаймні до кінця січня 2019 року. Попередні підвищення облікової ставки ще даються взнаки у контексті зростання ринкових процентних ставок. Інфляція становить 10%, причому її невелике прискорення у останні місяці спричинено немонетарними чинниками (підвищенням тарифів на житлово-комунальні послуги).

Що більше, реальна облікова ставка продовжує зростати за стабільної номінальної ставки: за нашими оцінками, у лютому березні вона може вийти на рівень 10% з нинішніх 9%. Тобто, монетарна політика навіть жорсткішає за інерцією. Тому за відсутності зовнішніх шоків подальше підвищення облікової ставки НБУ видається малоймовірним.

Проте ми очікуємо, що зміна курсу центрального банку на зниження процентних ставок почнеться не раніше ІІ кварталу 2019 року та буде дуже обережною: облікову ставку навряд чи буде знижено нижче 16% до кінця 2019 року.

Облікова ставка НБУ, % річних

Facebok Messenger
Telegram
Viber
йде розмова
Skype дзвінок
Альфа чат