Макроекономічний огляд

Відновлення української економіки триває. У І кварталі 2017 року реальний ВВП збільшився на 2,4% порівняно з відповідним періодом минулого року, що відповідає нашим очікуванням. Зростання відбувається у більшості галузей. Зокрема, важливим є відновлення внутрішнього споживчого попиту: обсяг роздрібної торгівлі за підсумками січня-квітня збільшився майже на 6% у реальному вираженні.

Ключова негативна тенденція – скорочення обсягів виробництва у промисловості (зменшення на 2% за підсумками перших 4 місяців року), що є наслідком подій на сході України у лютому-березні. Відповідно, осередками спаду промислового виробництва є вугільна, коксохімічна та металургійна галузі. Тимчасом у більшості інших промислових галузей триває зростання виробництва.

Скорочення виробництва деяких експортних товарів компенсується порівняно сприятливою ціновою ситуацією на світових ринках. Наприклад, ціни на металургійну продукцію залишаються доволі стабільними на рівні, який у середньому є на 10% вищим за ціни рік тому. А за деякими видами продукції ціни вищі на 25%.

Збереження задовільної зовнішньої кон’юнктури разом із сезонними чинниками сприяло стабільності валютного ринку. У травні на міжбанківському валютному ринку зберігалося тяжіння до укріплення гривні. За підсумками травня українська валюта укріпилася ще на 1% до долара США. Це також дало Національному банку України змогу продовжити активний викуп іноземної валюти для поповнення золотовалютних резервів країни.

В умовах стабілізації інфляційних тенденцій та загалом сприятливої макроекономічної ситуації Національний банк України продовжує скорочувати адміністративні обмеження та знижувати процентну ставку. Зокрема, у травні граничний термін розрахунків за експортно-імпортними операціями було подовжено зі 120 до 180 днів, а облікову ставку НБУ було знижено до 12,5% річних. Ми очікуємо подальших кроків НБУ щодо зниження процентних ставок та лібералізації валютного регулювання у 2017 році.