Макроекономічний огляд

У червні інфляція, вимірювана індексом споживчих цін, прискорилася з 13,5% до 15,6%. Незважаючи на те, що прискорення інфляції влітку було очікуваним, воно є потужнішим за очікування ринку. Саме цим чинником зумовлена пауза, яку взяв Національний банк України в зниженні рівня облікової ставки – на початку липня НБУ залишив рівень процентної ставки на рівні 12,5% річних.

Ми очікуємо, що до кінця 2017 року темп зростання індексу споживчих цін сповільниться з нинішніх 15,6% до 11,3%. Проте це суттєво вище за цільовий діапазон НБУ (6-10%). Тому Національний банк України у найближчі місяці зберігатиме дуже обережний підхід у своїй процентній політиці, на відміну від минулих 12 місяців, коли його облікову ставку було знижено з 18% до 12,5% річних. Перспективу подальшого етапу суттєвого зниження процентних ставок можна пов’язувати вже із весною 2018 року.

Міжнародні резерви України сягнули 18 млрд. доларів, що є найвищим їхнім обсягом з початку 2014 року. Збільшенню золотовалютних резервів країни у червні сприяли продовження викупу іноземної валюти з ринку Національним банком України, а також практично повна відсутність платежів за валютними боргами держави минулого місяця.

Втім, варто зазначити що обсяги викупу валюти Національним банком знижуються. Якщо у травні вони становили близько 500 млн. доларів, то у червні вже близько 300 млн. доларів. Враховуючи перспективу сезонного зростання імпорту восени, можливості поповнення резервів за рахунок таких операцій дедалі звузяться.

Тимчасом Україна і надалі хронічно відстає від графіку програми співпраці з Міжнародним валютним фондом. Це означатиме, що обсяг міжнародних резервів на кінець 2017 року буде суттєво меншим за офіційні прогнози. Ми прогнозуємо його на рівні, близькому до нинішніх 18 млрд. доларів.

Відставання України від графіку накопичення золотовалютних резервів не несе жодних загроз у найближчій перспективі. За нашими, оцінками рівень достатності резервів наразі становить 3,7 місяці імпорту, що є найвищим показником за останні 5 років. Позиція валютної ліквідності держави з погляду можливості здійснювати поточні платежі за валютними боргами також є високою.

Проте у 2019 році перед Україною стоїть виклик суттєвого зростання платежів за зовнішніми боргами (повернення боргу МВФ та початок погашення реструктуризованих у 2015 році єврооблігацій). Для цих виплат потрібно готуватися вже сьогодні. А для успішного виходу на ринок зовнішніх запозичень для рефінансування цих боргів Україні спочатку потрібно продемонструвати результат за програмою співпраці з Міжнародним валютним фондом.

Facebok Messenger
Telegram
Viber
йде розмова
Skype дзвінок
Альфа чат