Макроекономічний огляд

Зростання української економіки триває. Основним чинником зростання залишається відновлення внутрішнього попиту: і споживчого, і інвестиційного. Так, за 7 місяців 2017 року обсяг товарообігу підприємств роздрібної торгівлі в Україні збільшився на 8% у реальному вимірі (тобто без урахування зміни цін на товари). А капітальні інвестиції українських підприємств у першому півріччі збільшилися на 22,5%. Ми підвищили прогноз зростання реального ВВП України за підсумками 2017 року з 2% до 2,2% та очікуємо прискорення економічного зростання у 2018 році.

Кон’юнктура зовнішніх ринків також залишається загалом сприятливою для України. Експортні ціни на багато видів базової металургійної продукції з України за минулі тижні впевнено перевищили позначку 500 доларів за тонну. Для порівняння, рік тому ціни на ці ж товари були в діапазоні 300-400 доларів, а два роки тому – взагалі навколо 300 доларів.

Чинник порівняно високих цін на продукцію експорту сприятиме загальній стабільності валютного ринку, незважаючи на поточне сезонне послаблення гривні, яке має бути невеликим. Проте потрібно наголосити, що на середньострокову перспективу все одно зберігаються фундаментальні девальваційні чинники, адже Україна має суттєвий зовнішньоторгівельний дефіцит, для покриття якого потрібні дедалі більші притоки капіталу до країни.

Зовнішньоторгівельний дефіцит зростає завдяки активному відновленню імпорту – це також потужний наслідок відновлення внутрішнього попиту. Однак притік прямих інвестицій за останній рік навіть зменшився.  Так, за останні 12 місяців дефіцит зовнішньої торгівлі України становив 6,3 млрд. дол. США, а за попередні 12 місяців – лише 3,6 млрд. доларів. Тимчасом чистий притік прямих іноземних інвестицій за останній рік склав 2,1 млрд., а за попередній рік він був удвічі більшим, а саме 4 млрд. дол. США (завдяки активній докапіталізації банків з іноземним капіталом). Тобто рівень покриття торгівельного дефіциту прямими інвестиціями погіршився з повного до лише третьої частини.

Тимчасом ситуація на грошовому ринку стає все більше залежною від бюджетної політики. На початок осені держава накопичила на єдиному казначейському рахунку рекордну суму 63 млрд. грн. При цьому обсяг вільних гривневих коштів банківської системи, навпаки, скоротився до мінімумів цього року. Така ситуація може призвести до припинення тенденції зниження процентних ставок у гривні або навіть до їх невеликого підвищення.

Facebok Messenger
Telegram
Viber
йде розмова
Skype дзвінок
Альфа чат