Макроекономічний огляд

У вересні – на початку жовтня відбувалося традиційне сезонне ослаблення обмінного курсу гривні. На 6 жовтня українська валюта на міжбанківському ринку торгувалася на 5% дешевше порівняно з піком її укріплення наприкінці серпня. Хоч в останні кілька тижнів світові ціни на чорні метали і почали трохи охолоджуватися після досягнення локальних максимумів вересня, вони досі залишаються високими. Тому до кінця 2017 року волатильність на валютному ринку України залишатиметься обмеженою. За нашими оцінками, більша частина сезонного послаблення гривні вже реалізувалася. Проте ширший тренд на помірне послаблення гривні, скоріше за все, триватиме і у 2018 році.

Минулого місяця уряд здійснив найбільшу операцію з державним боргом з 2015 року, коли Україна реструктуризувала практично всю лінійку суверенних єврооблігацій. Тепер уряд почав активно вирішувати проблему пікових виплат за зовнішніми державними боргами у 2019-2021 роках. У вересні на світовому ринку єврооблігацій країн, що розвиваються, відкрилося зручне вікно можливостей. Багато інвесторів активно шукали більш доходні інструменти інвестицій, що значно збільшило оцінку облігацій країн з високим рівнем ризику (до яких, на жаль, відноситься і Україна). На цій хвилі «полювання великих грошей за екзотичними історіями» було проведено успішні випуски боргових цінних паперів таких ризикових країн, як Білорусь, Ірак та Таджикистан. І Україна також встрибнула у це вікно можливостей із подвійною борговою операцією.

Перша частина – це викуп наявних облігацій із погашенням у 2019-2020 роках. З ринку було викуплено цінні папери з погашенням у 2019 році на майже USD 1,2 млрд. та цінні папери з погашенням у 2020 році на суму USD 0,4 млрд.

Друга частина операції – випуск нових єврооблігацій із погашенням у 2031-2032 роках на суму USD 3 млрд. Нові цінні папери безпрецедентно довгі за українськими стандартами (середній термін обігу 4 роки 3 місяці). Купонна ставка за ними становить 7,375% річних, що трохи нижче за 7,75% річних, які Україна сплачувала за викупленими цінними паперами.

Як наслідок, Україна отримала поповнення золотовалютних резервів на USD 1,3 млрд., чим ще більше посилила спроможність розраховуватися за валютними боргами у 2017-2018 роках. (Варто зазначити, що ця спроможність і півроку тому не викликала великих сумнівів.) Пік боргових виплат 2019 року розвантажено на USD 1,1 млрд. У лінійці українських суверенних єврооблігацій залишилося вікно 2028-2030 років, що залишає можливість здійснити ще одну подібну операцію із випуском 10-річних облігацій.

Проте проблему пікових платежів за боргами не усунуто, поки що вона тільки пересунута з 2019 на 2020 рік. Що більше, Україна має дуже поганий результат рефінансування дорогих ринкових боргів дешевими запозиченнями Міжнародного валютного фонду, а поточна програма співпраці з ним завершується в кінці 2018 року, тому часу залишилося обмаль. А повільність виконання програми реформ залишає знак запитання навпроти спроможності України забезпечити такі темпи економічного розвитку, які б давали можливість безперебійно розраховуватися за боргами у довготривалій перспективі.