Макроекономічний огляд

Міжнародний валютний фонд повторно погіршив очікування щодо динаміки світової економіки у 2019 році. Якщо восени очікування МВФ щодо глобального економічного зростання цього року становили 3,7%, то в останньому квітневому прогнозі їх зменшено до 3,3%. Найбільш суттєво скорочено оцінки зростання реального валового внутрішнього продукту (ВВП) великих економік зони євро (Німеччини та Італії), Бразилії, Мексики, а також країн Близького Сходу та Північної Африки.

Охолодження світової економіки означає обмеження експортних можливостей для України. Зокрема, для нас найбільш неприємною новиною є скорочення прогнозу зростання економік таких великих торгівельних партнерів, як зона євро (з 1,9% до 1,3%) та Туреччина (прогноз переглянуто зі скромного зростання на 0,4% до спаду на 2,5%). Щодо самої економіки України аналітики Фонду зберігають очікування сповільнення зростання реального ВВП у 2019 році до 2,7% (після 3,3% у 2018 році), що співпадає з нашим прогнозом.

Фактичний початок 2019 року в Україні відзначився різноспрямованими тенденціями. Триває спад у промисловості, що за підсумками перших двох місяців року становив 2,5%. Негативний тренд доповнюють оптова торгівля (спад на 5,7%), залізничний транспорт (скорочення вантажообігу на 6%) та житлове будівництво (зменшення обсягів будівельних робіт на 10%). Натомість триває активне зростання роздрібного товарообігу (на 6,8%), інфраструктурного будівництва (на 37%), трубопровідного транспорту (збільшення вантажообігу на 18%). За нашими оцінками, динаміка української економіки у І кварталі 2019 року сповільнилася до 2-2,5% рік-до-року. Для порівняння, зростання реального ВВП України у IV кварталі 2018 року становило 3,5% рік-до-року.

Досить напруженою є ситуація з виконанням державних фінансів, що спостерігається вже другий рік поспіль. За підсумком 105 днів поточного бюджетного року динаміка доходів Державного бюджету була нульовою, тимчасом як річним планом передбачено їхнє зростання на 10,6%. Частково це негативне відхилення пояснюється високими разовими надходженнями до бюджету на початку минулого року (наприклад, від аукціонів з продажу ліцензій на мобільний зв’язок 4G), проте системне відставання від виконання плану доходів у 2019 році за багатьма статтями є очевидним. Тим більше, якщо зважати, що на початку 2019 року бюджет також отримав суттєві разові надходження від розмитнення автівок з іноземною реєстрацією. Особливо слабким на цей момент є збір митних надходжень, а також акцизного податку від тютюнових виробів.

Варто також зазначити, що Держбюджет-2019 на початку року «успадкував» з минулого року суттєві обсяги відшкодування ПДВ, що вирахувало з доходів ще близько 10 млрд. грн. Зважаючи на дуже великі бюджетні видатки на обслуговування державного боргу в травні (пік виплат водночас і за внутрішнім, і за зовнішнім боргом держави), найближчим часом очікується масивне поповнення доходів Державного бюджету за рахунок передбаченого законом трансферту від Національного банку України, що дозволить підтримати гривневу ліквідність уряду на прийнятному рівні.

При цьому в енергетиці навпаки вдалося збільшити резерв міцності. Завершення опалювального сезону на початку квітня відбулося на позначці 8,75 млрд. кубометрів природного газу в підземних сховищах (ПСГ), що є максимальним обсягом для завершення сезону відбору газу з ПСГ за останні 6 років. Таким чином, створено сприятливі умови для успішної підготовки до наступного зимнього сезону 2019/20, ускладненого невизначеністю щодо подальшого обсягу транзиту природного газу через українські магістральні газопроводи.