Економічна динаміка наразі краща, ніж результат ВВП у І кварталі

Відповідно до оперативної оцінки Державної служби статистики, зростання реального валового внутрішнього продукту (ВВП) України сповільнилося у І кварталі 2019 року до 2,2% у річному вимірі, що є найповільнішим темпом зростання за останні п’ять кварталів. Варто зазначити, що це відповідає нашим очікуванням. Ми зберігаємо незмінним прогноз зростання української економіки на 2,7% за підсумками 2019 року. Відповідно, ми продовжуємо очікувати прискорення української економіки у ІІ кварталі, тобто саме зараз.

Дещо кращий результат динаміки ВВП, ніж на початку року, буде досягнуто за рахунок пожвавлення виробництва у ІІ-ІІІ кварталах 2019 року, яке вже почалося. Так, у березні промисловість повернулася до позитивної динаміки виробництва, і ми очікуємо підтримання зростання промислового виробництва і надалі. Зокрема, галузеві дані свідчать, що у квітні металургія наростила добову виплавку сталі до 64,6 тис. т – абсолютного максимуму за 27 місяців поспіль. Погодні умови також вказують, що Україні вкотре слід очікувати на збір високого врожаю зерна.

Середньодобова виплавка сталі в Україні у 2014-2019 роках, тис. т

Тимчасом внутрішній попит зберігає потужну динаміку. Про це зокрема сигналізує зростання реального товарообігу роздрібної торгівлі на 7,9% за підсумками перших 4 місяців 2019 року. Для порівняння, у цей же період 2018 року зростання роздрібних продажів було значно меншим і становило 4,4%. Також варто зазначити збільшення обсягу будівельних робіт на 24% за підсумками І кварталу 2019 року (проте у житловому будівництві обсяги скорочуються). Це свідчить про збереження високої бази внутрішнього споживчого та інвестиційного попиту в Україні.

Національний банк України після тривалого вичікування перейшов до обережного пом’якшення монетарної політики: облікову ставку знижено на 50 базисних пунктів до 17,5% річних. Утім, ми не очікуємо активного зниження облікової ставки у найближчому майбутньому (скоріше за все, НБУ продовжить практику дуже обережного зниження ставки). Адже інфляція не є остаточно переможеною: у квітні вона навіть прискорилася, а у травні варто очікувати ще більшого прискорення через низку чинників немонетарної природи. Тому досягнення цільового інфляційного діапазону 4-6% ще залишається віддаленою перспективою, що примушуватиме НБУ дотримуватися жорсткої монетарної політики, тобто підтримувати облікову ставку високою.

Основним питанням, як і раніше, залишається спроможність України забезпечувати рефінансування зовнішнього боргу, що є запорукою макрофінансової стабільності. Пік боргових платежів у травні успішно пройдено, наступний пік припадає на вересень. До цього моменту Україні потрібно продемонструвати фінансовим ринкам спроможність спокійно виплачувати борги не тільки шляхом витрачання золотовалютних резервів. Це означає підтримку конструктивної динаміки співпраці з Міжнародним валютним фондом, а також ініціювання переговорів про нову програму фінансової підтримки України на 2020-2021 роки.