Рекордний врожай зерна, антирекорд виробництва металургії

За нашими оцінками, Україна в 2019 році зібрала рекордний врожай зерна, близько 74,5 млн. т. (для порівняння, у 2018 році врожай зерна становив 70,1 млн. т). Весь приріст врожаю припав на ранні зернові культури – пшеницю та ячмінь, – проте врожай кукурудзи оцінюється трохи меншим за минулорічний рекорд.

Інші пізні культури також показують зменшення врожаю – це стосується сої і особливо цукрового буряку, для якого спостерігається скорочення врожаю на 30% через навмисне скорочення посівних площ виробниками. Вперше в історії сучасної України врожай цукрових буряків буде меншим за 10 млн. т.

Врожай основних культур в Україні в 2013-2019 рр., млн. т

Ще один антирекорд спостерігається у металургії. У листопаді середньодобова виплавка сталі на українських підприємствах зменшилася до 43,8 тис. т, що є абсолютним мінімумом за всю історію сучасної України. Скорочення виробництва є реакцією на світову кризу галузі в умовах надвиробництва та протекціоністських заходів, що вже призвела до суттєвого зниження цін.

Середньодобова виплавка сталі в Україні у 2015-2019 роках

Варто зазначити, що за останні роки структура української економіки змінилася. Якщо напередодні глибокої кризи 2008-2009 років частка продукції металургії у експорті товарів сягала 40%, то тепер вона є меншою за 20%. Що більше, Україна також імпортує доволі великий обсяг металургійної продукції. Відповідно, сьогодні вплив цін на сталь на українську економіку та валютний ринок набагато менший, ніж у минулому.

Однак поглиблення спаду в металургії та слабший врожай пізніх сільськогосподарських культур, безумовно, призведуть до суттєвого сповільнення динаміки економіки. Якщо у ІІ-ІІІ кварталах зростання реального ВВП перевищувало 4% у річному вимірі, то у IV кварталі цей показник може сповільнитися до менш як 3%.

Тимчасом сповільнюється і інфляція. У жовтні 2019 року річний темп зростання Індексу споживчих цін (ІСЦ) скоротився до 6,5%, що є дуже близьким до прогнозу НБУ на кінець 2019 року (6,3%), а також до цільового інфляційного діапазону НБУ (4-6%). За нашими оцінками, вже наприкінці 2019 року інфляція сповільниться до менш як 6%, і таким чином потрапить у цільовий діапазон центрального банку. Це зумовить прискорене зниження облікової ставки НБУ.