Реструктуризація державного боргу позитивна для економіки, але не замінює реформи

Роман Шпек, старший радник Альфа-Банк УкраїнаРоман Шпек, старший радник Альфа-Банк Україна

Досягнення України попередньої угоди зі Спеціальним комітетом кредиторів щодо реструктуризації зовнішнього державного боргу є дуже важливою віхою для макроекономічної стабілізації та підвищення стійкості державних фінансів. Закріплення цієї угоди дасть змогу зняти напругу з платіжного балансу країни та активізувати нарощування золотовалютних резервів Національного банку України. Проведена боргова операція поліпшить імідж України на міжнародних фінансових ринках, наближаючи момент відновлення припливу приватного капіталу в країну.

Протягом довгих місяців питання реструктуризації боргу було досить значним фактором невизначеності. Перегорнувши цю сторінку, Україна зможе позбавитися постійних спекуляцій щодо можливості суверенного дефолту, а фінансові ринки звільняться від цього негативного вантажу. У нинішній економічній ситуації дуже важливо розсіяти страхи суб'єктів економіки, повернути їх віру в майбутнє. Угода щодо державного боргу у цьому контексті є другою за важливістю подією після угоди з МВФ Про програму EFF для України.
Проте в жодному разі зараз не можна спочивати на лаврах успішної боргової операції. Адже ця угода є тільки частиною величезного пакету оздоровчих заходів у соціально-економічній сфері, сформульованого у Меморандумі про економічну та фінансову політику та інших програмних документах українського уряду. Розстрочка боргів не робить позичальника багатим, вона лише дає йому можливість зосередити зусилля на зароблянні грошей. Запорукою економічного успіху України стане не розстрочка і списання частини державного боргу, а інтенсифікація структурних реформ.

Кредитори чекають від нас активних реформ. Мова йде не тільки про МВФ та інших донорів. Умови реструктуризації зовнішнього боргу України передбачають, що кредитори можуть повернути частину списаних 20% номіналу боргу в тому випадку, якщо наша країна перейде до стійкого економічного зростання. Тобто реструктуризація боргу, по суті, є інвестицією зарубіжного приватного капіталу в розвиток України.

Але реформи потрібні, насамперед, не кредиторам, а самій Україні. Відстрочка у погашенні боргів і поповнення резервів не приведуть до добрих результатів, якщо виграний за рахунок цього час не використовувати для якісних змін. Ці зміни дадуть можливість виплатити борги без шкоди для добробуту українців. Підрахунок зекономлених сьогодні мільярдів не так значимий, як забезпечення можливостей для зростання економіки на десятки мільярдів в майбутньому.

Обсяг завдань, загроз, проблем і спокус, стоять перед країною, великий, як ніколи. І зараз точно не час для «запаморочення від успіхів». Інакше через кілька років Україна знову зіткнеться з непомірним тягарем боргових зобов'язань. І в цьому випадку кредитори вже можуть не дати нам нового шансу.