Телефонний вішинг. Не дати витягнути секретні дані, або Як вберегтися від зловмисників?

За статистикою, понад 70% власників карток під психологічним тиском шахраїв розголошують конфіденційні дані та стають жертвами обману.

Уявімо ситуацію: до вас підходить незнайомець та просить віддати йому ключі від квартири або машини чи, скажімо, назвати код сигналізації будинку. Ваші дії? Звичайно, ви відмовите та підете геть, покрутивши пальцем біля скроні.

З банківською картою точно так само – якщо незнайомці намагаються дізнатися про секретні дані, ви повинні відмовити, не роздумуючи. Не варто лякатися чи відмовлятися від карти, адже вона дійсно набагато зручніша за гаманець – з її допомогою можна купувати в інтернеті, бронювати номери в готелях, при цьому не носити з собою великі суми готівкою, наражаючи себе цим на значно більшу небезпеку. Просто дотримуйтесь простих правил, які ми розглянемо нижче, і ваша карта буде в безпеці.

Давайте розглянемо недавній випадок. Клієнту Альфа-Банка Україна надійшло повідомлення такого змісту:

Клієнт подзвонив за номером телефону, вказаним в SMS, і потрапив, як повідомили у відповідь, на «Гарячу лінію Альфа-Банку». Розмова тривала довго – клієнт завершив її, коли зрозумів, що в нього намагаються виманити строк дії карти, CVV-код і дізнатися залишковий баланс на карті.

Добре, що все обійшлося, адже багато хто все-таки розголошує інформацію про карту, тим самим даючи шахраєві все необхідне для проведення операцій по карті.

Отже, ми зібрали найрозповсюдженіші схеми вішингу у цій статті, щоб ви завжди були готові, якщо на ваш телефон надійдуть сумнівні SMS або дзвінки.

«Продавець – покупець»

Суть схеми базується на взаємовідносинах продавця та покупця товару, оголошення про який розміщується на популярних дошках безкоштовних оголошень в інтернеті.

Живий приклад:

 • Клієнт опублікував приватне оголошення про продаж товару із зазначенням особистого мобільного номера.
 • Шахраї під виглядом покупців зв’язуються з клієнтом та виявляють бажання нібито придбати товар і відразу перерахувати за нього передоплату.
 • За якийсь час шахраї під виглядом співробітників банку зв’язуються з клієнтом та повідомляють, що йому на карту планується до зарахування грошовий переказ, але без спеціального коду підтвердження, який прийде в SMS, він неможливий.
 • Клієнт повідомив у телефонній розмові цей код, який насправді був кодом підтвердження зміни паролю до облікового запису в системі інтернет-банкінгу.
 • Шляхом аналогічних маніпуляцій шахраї спонукають клієнта повідомити інші коди підтвердження, що надійшли йому в SMS, які необхідні для здійснення різних операцій через систему інтернет-банкінгу.
 • У результаті з двох карт клієнта було здійснено перекази на карти іншого банку на сумув межах 65-66 тисяч грн.
 • Загалом розмова шахраїв з клієнтом тривала близько 1 години. Клієнт весь цей час знаходився за кермом.

 «Служба безпеки»

Ця схема найбільш популярна. Її суть в офіційному характері відносин клієнта та банку.

Живий приклад:

 • Клієнту на мобільний надійшов дзвінок з невідомого номера. Той, хто дзвонив, представився співробітником служби безпеки банку та повідомив, що карта клієнта заблокована внаслідок спроб шахрайських операцій по карті.
 • Далі зловмисник запропонував клієнту підключити до функціоналу карти «4-й рівень захисту від несанкціонованих операцій», для чого необхідно повідомити номер карти, строк дії та «номер відділення, у якому було видано карту – його нанесено у вигляді 3-х цифр на зворотному боці карти» (насправді – це CVV-код).
 • Використовуючи отримані дані, шахраї вивели з карти клієнта кошти на загальну суму в межах 43-44 тисяч грн.                                                                          

Шахраїв не обов’язково можуть цікавити реквізити карти, вони також можуть виманювати коди підтвердження з SMS, попередньо відправлених клієнту.

Також не обов’язково шахрай може представлятися співробітником служби безпеки банку – варіанти можуть бути дуже різні: служба підтримки клієнтів, співробітник НБУ, поліції, СБУ, прокуратури, платіжної системи тощо.

«Кредит онлайн на вигідних умовах»

Схема менш популярна, але значно ефективніша, адже, крім основних реквізитів карти, шахрай може отримати у розпорядження й особисті дані клієнта.  

Живий приклад:

 • Бажаючи оформити кредит на карту онлайн, клієнт через пошукові системи в інтернеті ввів запит у вигляді «позика, гроші в кредит», унаслідок чого пошукова система відобразила посилання на фішинговий сайт, заздалегідь створений шахраями.
 • У процесі несправжнього оформлення кредиту клієнт вказав на сайті основні реквізити карти (крім CVV-коду) та персональні дані (ПІБ, дані паспорту, ІПН, кодове слово тощо).
 • Використовуючи отримані дані, шахраї під виглядом клієнта звернутися в банк за телефоном, пройшли необхідний процес ідентифікації для відключення CVV-коду і вивели з карти клієнта суму в межах 5-6 тисяч грн.

Щоб не попастися на хитрощі та ненароком все-таки не видати бажану для шахраїв інформацію, потрібно знати і завжди пам’ятати:  

1. Співробітники банку мають доступ до всієї необхідної інформації та ніколи не запитують реквізити карти через телефон та інтернет.  

2. Перерахування коштів на карту відбувається без будь-якої участі її власника, для цього необхідний лише номер карти. Жодних додаткових даних нікуди вводити і нікому повідомляти не треба.

3. Єдині номери телефонів, за якими можна зв’язатися зі співробітниками банку, надруковані на зворотному боці карти або розміщені на офіційному сайті банку. Із будь-якими запитаннями потрібно звертатися тільки за цими номерами, а не за номерами, надісланими в SMS або отриманими зі сторонніх джерел.

4. Якщо клієнт має кредитну карту банку, то питання про збільшення кредитного ліміту повинно вирішуватися лише в цьому банку, а не в сторонніх організаціях або за оголошеннями.  

5. Якщо виникли найменші підозри стосовно легітимності дзвінка з банку, то цілком прийнятною і правильною буде така лінія поведінки: скориставшись будь-яким приводом, припинити розмову та передзвонити в банк за номерами контакт-центру, щоб уточнити інформацію про цей дзвінок.

Нагадуємо, номер гарячої лінії Альфа-Банку Україна: 0 800 50 20 50 (цілодобово, безкоштовно з мобільних по Україні) і +38 (0462) 616 111 (для дзвінків з-за кордону).

Будьте пильними!

Ваш Альфа-Банк Україна